dlapacjenta.info

Wakacyjne niebezpieczeństwo

Para na wakacjach w namiocie
Dział: kwasfoliowy.info

Mądre polskie przysłowie głosi, że Polak mądry jest wyłącznie po szkodzie. Chyba każdy miał w życiu okazję przekonać się o słuszności tego stwierdzenia. To niestety nie wszystko. Udowodnione wieloma niechlubnymi przypadkami jest też to, że wraz ze zbliżającymi się wakacjami, młodym ludziom maleje zdolność podejmowania racjonalnych decyzji. To przecież wakacje rejestrują największą liczbę, często śmiertelnych wypadków. To podczas wakacji nierozsądni pływacy trafiają do szpitali z połamanymi kręgosłupami, motocykliści leczą połamane kończyny. Niejednokrotnie sekundowy brak rozsądku decyduje o życiu. Przekreśla plany na przyszłość.

Ale wakacje to nie tylko spektakularne kraksy czy nagłaśniane w mediach wypadki. To też okres kiedy chwilowe zapomnienie może w naszym organizmie zostawić zdrowotną bombę. Z długim lub krótkim zapłonem. Choroba, wirus czy bakteria to jedne z najczęstszych konsekwencji przypadkowych, nieprzemyślanych i niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. To po wakacjach kolejki do specjalistów przybierają nieznane wcześniej rozmiary. To także wtedy do ginekologów zgłaszają się dziewczyny z prośbą o potwierdzenie potencjalnej ciąży. Przerażone, bo niejednokrotnie ojca swojego przyszłego dziecka znały jedynie przez kilka dni wakacji a telefon jaki im zostawił okazał się złym numerem. Często romans roku okazuje się być iluzją ale jedna chwila może zmienić życie. I wbrew temu co głoszą kolorowe miesięczniki, nie koniecznie musi to być zmiana na dobre.

Specjaliści już od lat bezskutecznie biją na alarm i apelują o rozwagę. Kampanie medialne stale podkreślają jak istotną rolę dla zdrowia każdego człowieka mają systematyczne badania. Nawet najprostsza morfologia może uratować życie, tak samo zresztą jak kilkanaście badań znajdujących się na liście testów jakie każdy powinien wykonywać regularnie. Badajmy się. Znajdźmy chwilę bo ta może uratować życie. Podobnie jak antykoncepcja. Dobrana rozważnie, stosowana niezależnie od tego jak głębokie w mniemaniu osób zaangażowanych łączą ich relacje. Bezpieczna. Nikt nie odmówi dorosłemu człowiekowi wakacyjnego romansu, wakacyjnej miłości podczas wymarzonej podróży, jednak to właśnie dzięki antykoncepcji będzie można pozwolić sobie na zapomnienie. Bez obaw przed konsekwencjami, takimi jak przenoszone drogą płciową choroby czy też niechciana ciąża.

Mając jednak na uwadze to, że nawet najlepsza antykoncepcja nie daje 100 procentowej pewności, każda decydująca się na seks kobieta powinna liczyć się z ciążą. Kiedy test ciążowy pokaże dwie kreski, nie panikujmy. Nawet najstraszniejsze sytuacje nie są tak straszne z perspektywy czasu. Dlatego jeśli kiedyś zamierzasz zostać matką, zadbaj odpowiednio wcześnie o swoje przyszłe dziecko. Jedna decyzja o przyjmowaniu kwasu foliowego uchroni Twoje dziecko przed wadami rozwojowymi. Zwiększy bezpieczeństwo prawidłowego rozwoju płodu. A to najlepsze przygotowanie przed tą najważniejszą podróżą w życiu.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-24 17:24:46


Polityka Prywatności